úterý 14. dubna 2015

Kuře po indicku

Kuře na indický způsob



Indická kuchyně je známá svou pestrostí silně kořeněných jídel. Použila jsem turmerik, římský kmín, chilli, zázvor a barevný pepř.
Nejdřív jsem rozporcovala kuře a opekla v kastrolu. Ve výpeku jsem osmahla cibuli, velkou hrst česneku, čerstvá rajčata a lžíci protlaku a všechno koření. Pak jsem vložila zpět maso, podlila vodou a nechala dusit do měkka. Na zjemnění kořeněné a pálivé chuti jsem použila kokosové mléko.
Nejlépe se k tomu hodí basmati rýže a typický Naan chleba.

Kynutý koláč

Kynutý koláč se švetkama a ostružinama



Přemýšlela jsem, co v neděli upéct za moučník. V mrazáku jsem našla posledních pár ostružin a ve spíži švestkový kompot a nápad byl na světě.
Těsto mi opět udělala pekárna. Nechala jsem ho vymíchat dvakrát, aby bylo hebké jako samet a pak řádně vykynout. Pak jsem udělala bochánky a ty v ruce vytáhla do kruhového tvaru, jako pizzu. Pak už jen naskládala ovoce, posypala drobenkou a šup do trouby. Nejlepší je, když se ještě horký potře rozpuštěným máslem s rumem.

Vepřový plátek s hořčicovou omáčkou a pečenýma bramborama v troubě



Můj fígl na křupavé brambory z trouby. Brambory si nakrájím, dám do misky, pokapu olejem a promíchám.NESOLIT! sůl vytáhne z brambor vodu a ty se pak spíš dusí než pečou. Solíme až na konec. Do předem vyhřáté trouby dám rozpálit plech a na ten rozprostřu brambory. Můžete přidat i rozpůlenou neoloupanou paličku česneku.
Maso naklepe, opečeme a vyndáme. Výpek lehce zaprášíme hladkou moukou, zalijeme vodou a necháme důkladně provařit. Do vzniklé šťávy rozmícháme lžíci francouzské hořčice a zjemníme smetanou.

Kuřecí polévka s domácíma širokýma nudlema

Kuřecí polévka s domácíma širokýma nudlema


Nejlepší kuřecí vývar je ze skeletů, drůbků,křidélek a ořezu. Jako vždy vaříme  ve studené vodě. Já si práci urychlím a dám maso vařit do papiňáku a těsto na nudle mi opět vymíchá domácí pekárna.
Nebojte se, že se vývar zakalí, právě v papiňáku se to nestane.Jen si hlídejte čas. Po natlakování stačí vařit tak 30min. Zeleninu jsem orestovala na másle, krásně nám pak vývar obarví.


pátek 10. dubna 2015

Bramborové lasagne

Bramborové lasagne s uzeným masem


Nejprve si dáme vařit uzené maso nejlépe kolínko nebo rolovanou plec. Pak si z máslové jíšky a mléka připravíme  bešamel, ochutíme mořskou solí a muškátovým oříškem. Do pekáčku naskládáme vrstvu na plátky krájených brambor, uvařené pokrájené maso, cibuli, česnek a pak zase vrstvu brambor. Zalijeme to celé bešamelem, který by měl mít krémovou konzistenci a postrouháme parmázánem a dáme asi na hodinu do trouby na 180°C dokud brambory nezměknou.

Když vynecháme maso, máme skvělé jídlo i pro vegetariány.




čtvrtek 9. dubna 2015

Fazolový guláš

Fazolový guláš pro pořádný chlapi


Zdravím svoje příznivce. Dnes si uvaříme poctivý  fazolový guláš.

Den předem si dáme namočit sáček fazolí. Použila jsem červené.

Do hrnce dáme rozehřát sádlo a na něm osmahneme na hrubo nakrájené 3 cibule. Pak přidáme na kostky slaninu a necháme pod pokličkou chvilku dusit. Oloupeme celou paličku česneku a na plátky krájené stroužky vložíme do vzniklého základu. Nasypeme lžíci sladké a trochu pálivé papriky nebo chilli, mořskou sůl, čerstvě mletý barevný pepř a důkladně rozmícháme, aby se paprika rozpustila.

Vedle v hrnci se nám zatím vaří namočené fazole, mírně osolené.

Po té, co se paprika rozpustí, zaprášíme směs 2-3 lžícemi hladké mouky a promícháme. Pak vlijeme uvařené fazole včetně vývaru a necháme spolu ještě řádně provařit, dokud se na povrchu nezačnou objevovat mastná oka.
TIP:
Pokud budete mít guláše navařeno moc, žádný problém. Normálně ho za horka nalijte do zavařovacích sklenic třeba po okurkách a máte konzervu na jindy, až budete mít chuť. Potom chutná ještě líp, protože se krásně proleží.


středa 8. dubna 2015

Řízek s bramborovým salátem

Vepřový řízek s bramborovým salátem



Moje vychytávky jak udělat křehký řízeček i z vepřového

Na řízky mám nejraději maso z kýty. Nakrájíme si asi 1cm silné plátky a potom pěkně jednu potravinovou folii dospod a druhou navrch. Maso se nelepí, netrhá. Důkladně rozklepeme pěkně po obou stranách, lehce nasekáme blanky, aby se řízek nekroutil a osolíme. Obaluju jen v rozkvedlaným vajíčku a ve strouhance. Žádná mouka není potřeba a usnadní to práci. Pak smažíme, jak jsme zvyklí. Vyndáváme na papírovou utěrku.

Salát si dělá každý po svém, jen můžu doporučit brambory nerozvařit, aby při míchání nevznikla kaše. Hrášek dávám čerstvý nebo rozmrazený, protože zůstane krásně zelený. Vařená vajíčka ani žádný zbytečný salám nedávám. Majonézu si dělám vlastní domácí nebo mám i lehčí variantu s hořčicovým dresingem.

sobota 4. dubna 2015

Vepřové výpečky

Vepřové výpečky s domácím nadýchaným knedlíkem



Jak dělám výpečky, aby se jen rozplývaly na jazyku.

Vepř. bůček a třeba ještě krkovici nakrájíme na kostky prosolíme a dáme dusit do kastrolu bez přidání vody ani bez tuku.(maso samo pustí vodu) Přidáme nahrubo nakrájené 3 větší cibule, česnek a kmín a dusíme tak dlouho dokud se všechna voda neodpaří a nezůstane na dně jen výpek. Maso vyndáme do pekáčku a  dáme do trouby zapnuté na horní ohřev na 200°C a pečeme do zlatova. Občas maso promícháme.
Výpek v kastrolu lehce zaprášíme hladkou moukou, zalijeme vodou a necháme dobře provařit. Dochutíme solí, pepřem, můžeme přidat i česnek a máme úžasnou přírodní masovou šťávu.

Moje vychytávka na knedlíky

Těsto si dávám umíchat a kynout v domácí pekárně na chleba. Na 500ml vody, caa 650-750g hrubé mouky, jedno vejce, půl kostky trvanlivého droždí, lžička soli a trochu cukru pro lepší kynutí.
Knedlíky vařím v hranatém kastrolu, do kterého se v pohodě vejdou tři šišky najednou.Po deseti minutách se musí knedlíky obrátit a pak nechat vařit dalších 10 minut. Ihned po vyndání si připravte dvouzubou vidlici a knedlíky důkladně propíchejte ze všech stran, aby se nezdrcly.
Určitě je tenhle knedlík lepší než kupovaný a za tu námahu to stojí.



pátek 3. dubna 2015

Krkonošské kyselo

Krkonošské kyselo s houbama


Tento pokrm je krajová specialita tady od nás z Krkonoš. Vařím ho podle receptu, který se dědí z generace na generaci

Nejprve si osmahneme cibulku dozlatova. Čím zlatější se povede, tím lepší chuť kyselo dostane.
Přidáme kmín a zalijeme vodou. Pak vložíme pokrájené brambory a hrst sušených lesních hub.

Loni byly přímo houbařské žně. Přinesla jsem si domů kupu nádherných  hřibů, jak ještě nikdy v životě.

Když jsou brambory poloměkké, připravíme si na zahuštění kvásek. Tady v kdejakém pekařství seženete chlebový kvásek v podobě takového lepivého těstíčka, lehce nakyslé chuti. Ten kvásek si dáte do vyšší nádoby a zalijete vodou, pak tyčovým mixérem rozmícháte dohladka a už jen s tím zalít polévku a máme skoro hotovo. Ještě zbývá na pánvičce umíchat pár vajec a moje babička dávala na konec přepuštěné máslo. Osolíme a můžeme dlabat.

Chlupaté knedlíky se zelím a křupavou slaninou

Chlupaté knedlíky se zelím a křupavou slaninou



Prozradím teď svoji speciální vychytávku na kypré mňam chlupaté knedlíky

Aby knedlíky nebyly jak beton, je zapotřebí použít půl dávky brambor vařených a půl dávky brambor syrových na jemno strouhaných. Pak přidáme hrubou mouku, sůl a vejce. Těsto by se nemělo lepit. 
Lžicí potom vypichujeme malé knedlíčky a po každé si namočíme lžící, aby pěkně sklouzly do vroucí vody.
Někdo dává kypřicí prášek, ale takhle jsou kypré i bez chemie.

středa 1. dubna 2015

Vepřové medailonky s dušenou mrkví

Vepřové medailonky s dušenou mrví a brambůrkama


Tento pokrm lidmi milovaný i nenáviděný, ale u nás doma vařím vždycky plný kotel:)

Vychytávky:
Čerstvou mrkev očistíme a nakrájíme na kolečka, zalijeme vodou, jen aby byla ponořená a necháme chvilku vařit. Potom slejeme vodu na polovinu a zahustíme máslovou jíškou. Zjemníme mlékem nebo smetanou a ochutíme solí, cukrem, špetkou muškátu a pár kapkami citrónové šťávy.

Cukr dáváme na podpoření sladké chuti mrkve a vůbec se nebojte, že to se solí nejde dohromady. Právě, že to vystřelí lavinu chutí v ústech, že budete koukat. Pozor! Mrkev nerozvařit! Musí v ústech pěkně lupnout, ale zas nesmí být tvrdá.